Wstecz

Michael Phelps

Nazwisko Phelps chyba nikomu nie jest obce. Dzierży on nie tylko tytuł mistrza świata w pływaniu, ale również najbardziej nagrodzonego medalisty olimpijskiego.

Istotnie, Phelps jest wręcz stworzony do pływania. Po serii zwycięstw Phelpsa naukowcy nakreślili szereg jego naturalnych cech anatomicznych umożliwiających mu tak niebywałą gibkość w wodzie. Dodatkowo sportowiec od młodości ćwiczył i utrzymywał zdrową dietę. Niewiele osób jednak wie, co tak naprawdę stoi za jego każdym sukcesem…

Otóż najważniejszą osobą dla młodego Michaela zawsze była jego matka – Deborah Phelps.

Kiedy w wieku 9 lat u Michaela zdiagnozowano ADHD, jego nauczyciele nie widzieli w nim potencjału. Deborah szczególnie boleśnie wspomina słowa wychowawcy Michaela – ten miał zarzucić mu „niemożność skupienia się na czymkolwiek”, co według jego opinii „nie wróżyło Michaelowi żadnej świetlanej przyszłości”.

Deborah szła jednak w zaparte. Postanowiła, że zapewni mu wszelkie warunki do rozwoju, często poprzez walkę z ówczesnym systemem edukacji. Dodatkowo spędzała z synem bardzo dużo czasu i poświęcała mu uwagę, na którą zasługiwał.

Miała jednak na niego swój własny sposób – miłość do pływania. Kiedy na przykład Michaela nużyły zadania z matematyki, Deborah zmieniała ich treść na ilość przepłyniętych basenów.

Odpowiednie podejście w wychowaniu szybko przyniosło rezultaty. Michael pływał prawie codziennie i nigdy nie opuszczał treningów. W 2004 roku w wieku zaledwie 18 lat zdobył swój pierwszy złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich w Atenach. Po otrzymaniu nagrody zszedł z podium, by podarować wieniec laurowy oraz bukiet kwiatów swojej oddanej mamie.

Phelps obecnie prowadzi fundację dedykowaną dzieciom neuroatypowym, zwłaszcza tym z ADHD. Sam z resztą mówi o swojej motywacji w następujący sposób:

„Największym przełomem było dla mnie uświadomienie sobie, że zwierzenie się komuś oraz szukanie pomocy nie są niczym złym. […] Nasze życie może być równie wspaniałe i produktywne jak przeciętnych ludzi – o ile nawet nie lepsze.” – Michael Phelps

#więcejniż1neurotyp#neuroróżnorodni#successstory#ADHD#neurodiversitymovementPL#neurodivergent#neuroatypowy#neurodiversitymovement#neuroatypowa_y#ruchnarzeczneuroróżnorodności

Bibliografia:
https://www.understood.org/…/celebrity-spotlight-how…
https://www.si.com/…/michael-phelps-opens-about-adhd…
https://www.additudemag.com/michael-phelps-adhd-advice…/
https://www.ldrfa.org/michael-phelps/
https://www.psychologytoday.com/…/what-we-can-learn…

Źródło zdjęcia:
https://edition.cnn.com/…/mark-spitz-post-michael…

Weronika Tomiak
Weronika Tomiak
http://neuroroznorodni.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności