Wstecz

TIX

Czy wiecie, że podczas Eurowizji w 2021 roku w Rotterdamie mieliśmy swoją reprezentację neuroróżnorodnych?

Kandydat Norwegii Andreas Andresen Haukeland (występujący pod pseudonimem TIX), co prawda zajął dopiero 18. miejsce, ale jego występ w naszej pamięci zapisze się na długo. „Dla mnie Eurowizja to nie tylko konkurs, szczególnie w tym roku. To przede wszystkim ogromna scena do poruszania tematu różnorodności, akceptacji i poczucia przynależności”.

TIX powiedział o swoim zespole Tourette’a podczas występu w półfinale 65. Konkursu Eurowizji, pokazując charakterystyczne tiki nerwowe, które artysta pieszczotliwie nazywa „bananami”.

Okulary przeciwsłoneczne chronią go na co dzień przed drganiem i nadmiernym mruganiem powiek. Piosenka „Fallen Angel” [tłum. Upadły Anioł) opowiada o tym, jak to jest czuć się niedopasowanym do świata. „Chciałbym pokazać ludziom swojego anioła. Co ukrywa? Jaka jest jego słabość? Dlaczego jest powstrzymywany przez demony? Czego się boi?”. TIX w swoich wywiadach podkreśla, jak ważne jest mówienie o swoim zdrowiu psychicznym, ponieważ każdy ma prawo czuć się dobrze ze swoim ciałem i umysłem.

„Pomimo posiadania zespołu Tourette’a, który osłabia organizm, możesz spełnić swoje marzenie i zrobić wszystko, na co masz ochotę. Nie bądź tylko sobą, ale przede wszystkim zaakceptuj siebie. To najlepsza droga do szczęścia”, powiedział artysta.

Cieszymy się, że pojawia się coraz więcej neuroatypowych samorzeczników, którzy chcą edukować społeczeństwo o swoim odmiennym sposobie widzenia świata, a międzynarodowe wydarzenia takie jak Konkurs Eurowizji to dobre miejsca, żeby szerzyć wiedzę o Neuroróżnorodności i przekazywać ją do mainstreamu!

Temat zespołu Tourette’a przybliżymy Wam w kolejnych postach, a tymczasem zobaczcie występ TIX-a z tegorocznej Eurowizji: www.youtube.com/watch?v=7aWow1MKHzc.

Korekta: Alicja Błońska

Bibliografia:

zdjęcie: www.abcnyheter.no
cytaty: www.bbc.com/news/disability-57187712

Weronika Tomiak
Weronika Tomiak
http://neuroroznorodni.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności