ADHD u dziewczynek

Sposób, w jaki odczuwamy i rozumiemy płeć, jest do pewnego stopnia uwarunkowany kulturowo (Bem, 1983). Kultura, w której żyjemy, zawiera zakodowane przez tysiące lat stereotypy płciowe, które wpływają na percepcję oraz zachowanie członków każdego społeczeństwa.

Te oczekiwania, których doświadczamy już od najmłodszych lat, wpływają nie tylko na sposób, w jaki postrzegamy samych siebie, ale także na to, w jaki sposób wyrażamy myśli i emocje, oraz jak budujemy relacje z innymi ludźmi.

Te wszystkie aspekty wpływają na sposób, w jaki społeczeństwo postrzega „typowe” przypadki neuroodmienności. Widać to na przykład po znacznie rzadszym diagnozowaniu neuroodmienności
u kobiet
. Jedną z neuroodmienności, wśród których ta nierówność jest szczególnie widoczna, jest ADHD (Mahone, 2010).

Dlaczego? Jednym z najbardziej kluczowych organów biorących udział w identyfikowaniu osób z ADHD jest środowisko szkolne. Nauczyciele, pracując z uczniem na co dzień, często mogą zauważyć oznaki neuroodmienności i na przykład kierować uczniów na diagnozę do poradni psychologiczno-pedagogicznych. Choć w polskim kontekście brak badań na ten temat, to amerykańskie badanie (Greenblatt, 1994) przeprowadzone na 54 nauczycielach pokazało, że jedynie 27% dziewczynek zostało prawidłowo zaklasyfikowanych przez nauczycieli jako dziecko z ADHD. Dla porównania nauczyciele byli
w stanie prawidłowo „zdiagnozować” chłopców w 74% przypadków.

Ta rozbieżność może być spowodowana na przykład różnymi sposobami objawiania się ADHD u osób różnych płci – dziewczynki z ADHD zdecydowanie rzadziej niż chłopcy przejawiają zachowania zakłócające przebieg lekcji np. bieganie po sali czy głośne zachowanie. Co prawda dziewczynki także wykazują nadpobudliwość w wieku przedszkolnym, ale ta jednak zazwyczaj zanika wraz z rozpoczęciem edukacji szkolnej.

Ukrywanie objawów ADHD m.in. pod wpływem oczekiwań społecznych oraz ról płciowych (np. poprzez komentarze, że „grzeczna dziewczynka nie powinna się tak zachowywać”) jest czynnikiem, który utrudnia diagnozę. Stereotypy płciowe oczywiście dotykają obu płci, ale z badań wynika, że to dziewczynki są bardziej skłonne do tłumienia impulsywnych zachowań, jeżeli są one karane.

Presja społeczna oraz kary nakładane przez dorosłych nie są jednak jedynymi czynnikami prowadzącymi do tłumienia u dziewczynek objawów charakterystycznych dla ADHD. Odrzucenie przez rówieśników okazuje się kolejnym ważnym aspektem w wyrażaniu neuroróżnorodności. Blachman i Hinshaw (2002) dowiedli, że aż 62% dziewczynek z ADHD doświadczyło stygmatyzacji rówieśniczej w porównaniu
z jedynie 9% w przypadku ich neurotypowych koleżanek. Badania pokazują, że dziewczynki z ADHD mają trudności nie tylko w nawiązywaniu przyjaźni, ale także z ich dłuższym utrzymywaniem (np. podczas wakacji czy ferii). Świadomość tych problemów często prowadzi do zaniżonej samooceny oraz zaniżonego postrzegania relacji z innymi ludźmi, a także do rozwijania się jednostek chorobowych. Wśród dziewczynek z ADHD występują wyższe współczynniki występowania depresji, zaburzeń lękowych czy też innych zaburzeń stresowych w porównaniu z ich neurotypowymi rówieśniczkami (Rucklidge & Tannock, 2001).

Niestety problemy w zdolnościach społecznych oraz nawiązywaniu kontaktów międzyludzkich nie kończą się na okresie dzieciństwa, ale wpływają także na dojrzewanie, a później na dorosłość. W okresie nastoletnim duży odsetek dziewczynek z ADHD zmaga się z trudnościami w nauce oraz z używkami, które powodują późniejsze problemy w dorosłości. Badania przeprowadzone na dorosłych kobietach z ADHD pokazały, że aż 30% z nich zmagało się z depresją oraz brało leki w trakcie trwania badania, a aż 70% zadeklarowało wcześniejsze przypadki depresji (Biederman et al., 1994; Rucklidge & Kaplan, 1997).

Jak wynika z tych badań, niezdiagnozowanie czy też piętnowanie zachowań ADHD w dzieciństwie prowadzi do trudności w późniejszym życiu. Dorastając, dziewczyny częściej niż chłopcy doświadczają kłopotów, które wynikają z braku zrozumienia tak ważnej części swojej tożsamości, jaką jest neuroodmienność. Nawet zdiagnozowane kobiety częściej ukrywają swoje zachowania związane z ADHD (co nazywamy „maskowaniem”), co jest bardzo szkodliwe dla zdrowia psychicznego.

Kluczowym krokiem prowadzącym do zmiany w tym obszarze, jest budowanie w społeczeństwie świadomości o neuroróżnorodności. Nauczyciele, rodzice, edukatorzy i wszyscy pracujący z dziećmi
i młodymi ludźmi powinni mieć rzetelną wiedzę o neuroodmiennościach takich jak ADHD, ze szczególnym uwzględnieniem różnic w ekspresji ADHD między płciami.

Bez zwiększenia ogólnej świadomości społecznej trudno będzie walczyć o poprawienie komfortu życia dziewczynek i kobiet z ADHD, a co za tym idzie o zmniejszenie ogólnej stygmatyzacji kobiet, które odstają od odgórnie narzuconych przez społeczeństwo zachowań oraz postaw.

Bibliografia: 

Bem, S. L. (1983). Gender schema theory and its implications for child development: Raising gender–aschematic children in a gender–schematic society. Signs: Journal of women in culture and society, 8(4), s.598–616.

Blachman, D. R., & Hinshaw, S. P. (2002). Patterns of friendship among girls with and without attention–deficit/hyperactivity disorder. Journal of Abnormal Child Psychology, 30(6), s.625–640.

Biederman, J., Faraone, S. V., Spencer, T., Wilens, T., Mick, E., & Lapey, K. A. (1994). Gender differences in a sample of adults with attention deficit hyperactivity disorder. Psychiatry research, 53(1), s.13–29.

Greenblatt, A. P. (1994). Gender and ethnicity bias in the assessment of attention deficit disorder. Children & Schools, 16(2), s.89–95.

Mahone, E. M. (2010). Why fewer females than males are diagnosed with attention–deficit–hyperactivity disorder: it might not be hormones.

Rucklidge, J. J., & Kaplan, B. J. (1997). Psychological functioning of women identified in adulthood with attention–deficit/hyperactivity disorder. Journal of Attention disorders, 2(3), s.167–176.

Rucklidge, J. J., & Tannock, R. (2001). Psychiatric, psychosocial, and cognitive functioning of female adolescents with ADHD. Journal of the American Academy of Child & Adolescent Psychiatry, 40(5), s.530–540.

Napisała: Ola Tracichleb

Redakcja: Alicja Błońska

3 Comments

I’ve been exploring for a little for any high-quality articles or weblog posts on this kind of area. Exploring in Yahoo I eventually stumbled upon this site. Studying this information so I’m happy to exhibit that I’ve a very excellent uncanny feeling I discovered just what I needed. I most indisputably will make certain to don’t put out of your mind this web site and give it a glance regularly.

Wonderful paintings! This is the kind of info that are meant to be shared around the web. Shame on the search engines for no longer positioning this submit upper! Come on over and discuss with my website . Thank you =)

website pisze:

I intended to send you a very small observation to say thanks the moment again on the awesome thoughts you’ve featured in this article. It has been so shockingly generous with you to provide publicly what many individuals would’ve sold for an electronic book to end up making some bucks for themselves, particularly considering the fact that you could have tried it if you ever desired. The thoughts likewise served to become a fantastic way to know that other people have the identical zeal the same as mine to see a good deal more when considering this condition. I’m certain there are millions of more pleasant times in the future for individuals that read through your website.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *