Wstecz

Martyna Matusiak

Poczucie misji i chęci do wprowadzenia zmian systemowych, z którymi podejmuję naukę na studiach, łączę z wiarą, że to system i rzeczywistość powinny dopasowywać się do jednostki, a nie odwrotnie.

Wynika to po części z własnych doświadczeń związanych z moją neuroatypowością (ADHD), która praktycznie od zawsze przedstawiana jest jako ograniczenie. Nikt dotąd nie wskazał mi, że z lekko odbiegającym od normy mózgiem mogę się zaprzyjaźnić i że mniejszościowy neurotyp może stać się atutem w wielu sytuacjach. Właśnie to chciałabym zmienić i staram się to zmieniać na co dzień.

Chciałabym, aby żadna osoba z (jak lubię to nazywać) trudnością z rozdysponowaniem uwagi, a nie deficytem, nie słyszała od innych, że musi starać się bardziej, pracować ciężej, czy że ma się zwyczajnie skupić. By dzieciaki potrzebujące więcej stymulacji nie były traktowane jak problem, by licealiści i studenci nie musieli zderzać się ze ścianą, gdy proszą o dostosowanie przestrzeni czy czasu pracy do ich możliwości i predyspozycji. By nikt nie musiał całe życie mierzyć się z niską samooceną ze względu na brak diagnozy i towarzyszące mu niezrozumienie siebie. By wspaniali, wrażliwi, może nieco inni od ogółu ludzie nie czuli się niewystarczającymi.

Wierzę, że dzięki studiom prawniczym zdobędę wiedzę, która pozwoli mi wpłynąć na załatanie systemowej luki prawnej związanej z dostosowaniem warunków do potrzeb atypowych uczniów, a dzięki studiom psychologicznym będę w stanie prowadzić badania skupione na skutecznej terapii osób z ADHD w każdym wieku. Widzę ogromny brak oraz zaniedbanie w tej dziedzinie. Uważam, że farmakoterapia w ADHD to nie jedyna skuteczna droga. Powinna być wyborem, a nie jedyną dostępną opcją.

Zmiana całego świata wydaje się zadaniem zbyt ambitnym – jednak zmiana świata szczególnej grupy osób, jego skrawka, wydaje się być w zasięgu rąk. Moim zdaniem odmienienie rzeczywistości jednostek jest pierwszym elementem domina szeroko zakrojonych zmian systemowych i świadomościowych.

Jeśli jako osoby dotknięte tym problemem widzicie jeszcze jakiś jego aspekt, to zachęcam do kontaktu i podzielenia się swoją perspektywą w komentarzach! 😉

Korekta: Alicja Błońska

Weronika Tomiak
Weronika Tomiak
http://neuroroznorodni.pl

Ta strona wykorzystuje pliki cookies w Twojej przeglądarce. Polityka prywatności